Družina
Září u Smajlíků
Září u Smajlíků bylo o hraní sociálních her, abychom se na sebe naladili, chození do přírody a také o hlasování názvu školní družiny – zůstáváme Smajlíci. Společně jsme si vytvořili družinová pravidla, prostřednictvím prožitkových činností jsme vzpomínali na prázdniny, četli jsme si dětské psychologické příběhy, které nás vedly k přemýšlení a diskuzi nad určitými tématy, obnovili jsme naši krabičku dobrých skutků a zahájili jsme dva celoroční projekty. Jeden s názvem „Ať jsme všichni zdraví“, prostřednictvím něhož se děti seznámí s tím, jak funguje naše tělo, co mu prospívá, co mu škodí, a jaké zdroje můžeme čerpat z přírody v různých obdobích. V září jsme se věnovali tématu Zdravá střeva – základ imunity. Druhý celoroční projekt, který jsme odstartovali, má název „Cesta kolem světa“. Děti prostřednictvím tohoto projektu získají přehled o světě, o jednotlivých zemích, kulturách a co je pro ně typické.
Zprávičky z našeho zářijového putování po světě přináší naše redaktorka Sárinka ze 3. A:
CESTA KOLEM SVĚTA
V letošním roce jsme se s družinou „SmajlíciJ“ vydali na cestu kolem světa. Jako první začínáme prozkoumáním České republiky. Naše zážitky začaly tvorbou české vlajky
a skládáním puzzlí českých prezidentů. Potom jsme se soustředili na hlavní město – Prahu, kdy jsme navštívili Národní divadlo a Český rozhlas. Vyzkoušeli jsme si improvizační hry, při kterých jsme se pěkně zasmáli. Následovalo tvoření národního stromu – lípy. Potom jsme se seznámili s českými sportovci. Zahráli jsme si na Jardu Jágra a snažili jsme se dát gól pomocí hokejky do branky. Jako další zajímavé místo jsme si vybrali Třeboňský rybník, z kterého jsme v rámci hry vychytali všechny kapry, takový malý předvánoční výlov J. Další putování nás vedlo do podzimní přírody a sběru přírodnin – šípků, listů, kaštanů atd. Zajímavou částí bylo seznamování se se zajímavými českými vynálezci např. Otto Wichterle – vynálezce silonu anebo Jakub Kryštof Rad – vynálezce kostkového cukru. K oběma vynálezcům jsme si zahráli zajímavé hry s využitím silonu a skládáním staveb z kostkového cukru. V rámci dalšího povídání jsme se snažili dělat Česko krásnějším – do naší krabičky dobrých skutků jsme vkládali dobré skutky, které jsme udělali. Lístečky jsme si potom společně přečetli a každému kamarádovi, který udělal dobrý skutek, jsme zatleskali. Dobrý skutek jsme udělali také s celou družinou. Přinesli jsme paní knihovnici do knihovny v Bašce naše obrázky, a tyto obrázky teď zdobí knihovnu. Poté jsme si zahráli na členy vlády a tvořili jsme nové zákony. Navrhli jsme např., aby se nemusely nosit roušky, aby se starým lidem dostávalo více peněz nebo aby byly tři dny v týdnu volno. Navštívili jsme také známé české podniky, např. Škoda Auto, kdy jsme si zahráli na designéry a zkusili vytvořit nové modely aut ze stavebnice Merkur. Z Mladé Boleslavi jsme se přesunuli do Zlína a vyzkoušeli si vytvořit modely obuvi po vzoru Tomáše Bati. Všechny naše krásné poznatky jsme zaznamenali na nástěnku, která zdobí naši školní chodbu. Putování Českou republikou jsme si velmi užili a už se těšíme na zážitky z další země, což bude Slovenská republika.
Sára Leixner, 3. A