Družina

Ať jsme všichni zdraví

Ať jsme všichni zdraví – duben – sběr kopřiv a medvědího česneku

V dubnu pokračoval náš projekt „Ať jsme všichni zdraví“. Duben je měsíc, kdy nám začíná příroda dávat dary, kterými můžeme posílit naše zdraví. Začínají růst kopřivy, které mají v sobě jarní sílu, a také medvědí česnek, který je velkým zdrojem vitamínu C a má protivirové a protizánětlivé účinky. Tento měsíc jsme tedy řízenou činnost realizovali venku. Vypravili jsme se na procházku do přírody, abychom si nasbírali tyto rostlinky. Děti si odnesly nasbírané rostlinky domů a doma, společně s rodiči, vyrobili zdravé pohoštění.

 

„Ať jsme všichni zdraví  – Stres a jak mu čelit?“

 celoroční projekt školní družiny Základní školy Baška

V březnu se sešly děti ze školní družiny „Smajlíci“ a „Papoušci“, abychom společně pokračovali na našem celoročním projektu s názvem „Ať jsme všichni zdraví“. Tentokrát jsme se věnovali tématu „Stres a jak mu čelit?“

Na úvod našeho společného setkání jsme si povídali, co to je vlastně stres. Dozvěděli jsme se, že stres je reakce organismu na něco, co je pro nás velká zátěž. Uváděli jsme si příklady, z čeho můžeme být ve stresu a také jsme se dozvěděli, že tělo ve stresu funguje úplně jinak. Doprovází ho obvykle rychlé dýchání a zrychlený tep. Pokud žijeme dlouhodobě ve stresu, začne to mít důsledky na naše zdraví. Hledali jsme možnosti, jak předcházet stresu. Ideálním způsobem je vyřešit si problém, abychom dlouhodobý stres nezažívali. A na krátkodobý stres jsou výborné relaxační techniky, se kterými jsme se v průběhu odpoledne seznámili. Zacvičili jsme si jógu, nacvičovali jsme brániční dýchání, uvařili jsme si bylinkový čaj, který vede ke zklidnění organismu, a zahráli jsme si společně několik zábavných her, které podpořily smysl pro humor. Ve druhé části odpoledne si skupina dětí vytvořila čtyři „antistresová“ stanoviště, kterými postupně ostatní děti procházely. Děti navštívily výtvarný ateliér s arteterapií, ve kterém kreslily antistresové obrázky, na druhém stanovišti děti ochutnávaly harmonizující čaj, na třetím stanovišti si děti mohly vychutnat masáže a na čtvrtém stanovišti se léčilo smíchem – vyprávěly se vtipy, protože humor je výborný lék proti stresu. Bylo to krásné odpoledne a my se těšíme opět někdy příště na společné setkání.

Posíláme všem bašťanským lidem recept na několik antistresových technik:

1.       Výroba antistresového čaje – do hrnku dáme lžičku bylinek meduňky nebo třezalky. Uvaříme vodu a bylinky zalijeme horkou vodou. Necháme chvilku vyluhovat a poté čaj popíjíme.

2.       Arteterapie – když jsme v napětí, pustíme si relaxační hudbu, vezmeme si výtvarné potřeby a začneme kreslit naše pocity. Kreslíme to, co nás momentálně napadá.

3.       Cvičení jógy – najdeme si klidné a tiché místo doma, abychom během cvičení nebyli rušeni. Ke cvičení jógy můžeme využít Youtube – Jóga v denním životě. Zde jsou krásně zpracované jednotlivé lekce jógy. Nejúčinnějšími Ásanami proti stresu jsou „Šašanka ásana – zajíc“ nebo „Bhudžanga ásana – kobra“.

4.       Brániční dýchání – lehneme si na záda a ruku položíme na břicho. Provádíme hluboké nádechy do břicha a pomalé a dlouhé výdechy. Dýchání provádíme nosem. V průběhu dýchání se uvolníme a pozorujeme pohyb břišní stěny nahoru a dolů.

5.       Společnost veselých lidí je výborným lékem proti stresu.

A co radí proti stresu naše děti ze školní družiny? Pomazlete se s domácím mazlíčkem a bude po stresu.

 

Bc. Šárka Valošková a Eva Šlosárková

Vychovatelky školní družiny Základní školy Baška

 

„Ať jsme všichni zdraví“ – celoroční projekt školní družiny Základní školy Baška

V říjnu pokračoval náš celoroční projekt na téma „Ať jsme všichni zdraví“. V září jsme se věnovali základu naší imunity – střevům. Dozvěděli jsme se, že střevy se dostávají vitamíny do těla. Je důležité dbát o čistotu našich střev. Pokud máme střeva čistá, vitamíny se přes sliznici střev dostanou do těla. Pokud se však stravujeme nezdravě, stěny střeva jsou zanesené a vitamíny se přes stěnu do těla nedostanou a namísto toho se vyloučí. V říjnu jsme na tyto informace navázali a zaměřili jsme se na vitamíny. Zjišťovali jsme, které vitamíny a minerály jsou důležité pro předcházení viróz, chřipek a nachlazení. Vypátrali jsme, že mezi nejdůležitější patří vitamín C, vitamín D a zinek. U příležitosti našeho projektového dne jsme si zahráli hru „Na detektivy“ a přiřazovali jsme názvy potravin k vitamínu nebo minerálu, který obsahuje.

Dozvěděli jsme se, že vitamín C chrání tělo před viry a bakteriemi. Je obsažen hlavně v ovoci a zelenině.  Velkým zdrojem vitamínu C jsou šípky a největším zdrojem vitamínu C je acerola. Acerola je Barbadoská třešeň. Vzhledem k tomu, že se tato třešeň musí ihned po sběru spotřebovat, do České republiky se dováží formou potravinových doplňků. Vyzkoušeli jsme tedy přírodní vitamín, Acorelu, od firmy Finclub a dětem moc chutnala. Dozvěděli jsme se, že obsah vitamínu C v acerole je 1678mg/100 g. Pro porovnání – obsah vitamínu C v citrónu je jen 40 mg/100 g. Rozdíl je tedy obrovský. Druhým důležitým vitamínem pro dobrou imunitu je vitamín D. Tento vitamín najdeme v tučných mořských rybách a mléčných výrobcích. Abychom si tyto informace zapamatovali, zahráli jsme si dvě pohybové hry s mořskou tématikou. Důležitým minerálem na ochranu před nemocemi je zinek. Zinek najdeme hlavně v ořechách.

Na závěr našeho projektového dne jsme se rozhodli doplnit tělo těmito třemi důležitými prvky. Děti si postupně na dvou stanovištích vyráběly zdravé dobroty na doplnění vitamínu C, D a minerálu zinku. Vitamín C si doplnily ochutnávkou ovocného špízu a vitamín D a zinek si doplnily ochutnávkou sýrové jednohubky posypané slunečnicovými semínky. Byl to krásný společný den družiny „Smajlíci“ a „Papoušci“ a my se už těšíme, co se dozvíme o zdraví v listopadu.

A my posíláme všem čtenářům jednoduché recepty, jak si můžete doplnit tělo vitamíny C, D a minerálem zinkem:

Ovocné špízy (doplnění vitamínu C) – vezmeme si špejli nebo párátko. Napichujeme na něj kousky ovoce nebo zeleniny, které máme rádi. Špízy ihned konzumujeme.

Sýrové nebo rybí jednohubky (doplnění vitamínu D a zinku) – rohlík nakrájíme na kolečka. Jednotlivá kolečka potřeme sýrovou nebo rybí pomazánkou (zdroj vitamínu D). Jednohubky na závěr posypeme slunečnicovými semínky (zdroj zinku).

Bc. Šárka Valošková a Eva Šlosárková

Vychovatelky školní družiny Základní školy Baška

 

„Ať jsme všichni zdraví“ – celoroční projekt školní družiny Základní školy Baška

V průběhu posledních několika let děti ze školní družiny Základní školy Baška prožívají program prostřednictvím celoročních projektů, které jsou postavené na prožitkových činnostech. Přemýšleli jsme nad tématem letošního roku a uvědomili jsme si, že pro celou společnost je v dnešní době jedno společné téma, a tím je „Zdraví“. A tak jsme se rozhodli, že si vytvoříme celoroční projekt na téma „Ať jsme všichni zdraví“, který systematicky děti seznámí se základy zdravého životního stylu, se souvislostmi, jak funguje tělo a co můžeme udělat pro naše zdraví, a také, jaké zdroje pro zdraví nám poskytuje příroda v daném období.

V září jsme se věnovali tématu „Zdravá střeva“. Děti se dozvěděly, že střeva jsou základem naší imunity. Pokud máme střeva čistá, veškeré vitamíny z potravin se nám přes střevní stěnu dostanou do těla a tělo se vyživí. Pokud však jíme nezdravě, na vnitřní straně střevní stěny se utvoří vrstva, přes kterou se vitamíny do těla nedostanou, a tak se vyloučí. Je třeba si tedy hlídat, co jíme. Děti už ví, že střevům prospívají zakysané potraviny (jogurty, kefíry, ale také třeba kyselé zelí), které dodávají střevům potřebné bifidy – prospěšné střevní bakterie. Důležité jsou  také nápoje, které střeva čistí, což je např.  šťáva z Aloe vera nebo domácí ovocné šťávy. Také se dozvěděly, co střevům škodí – cukr, stres a antibiotika. Po nabytí těchto teoretických vědomostí už došlo na praktické činnosti. Hráli jsme několik improvizačně-pohybových her na téma „Zdraví“, například „Na bacily“,  „Na vitamíny a bakterie“, ochutnávali jsme přírodní správně je jen 100% šťávu z aloe vera od firmy Finclub, která nádherně čistí střeva. Naučili jsme se vyrábět zdravou svačinku z jogurtu a ovoce, u příležitosti „Jablečného dne“ jsme vyráběli domácí jablečný mošt, který čistí střeva, a zahráli jsme si několik her, u kterých bylo hlavní pomůckou jablíčko. Např. „Na červíka v jablíčku“ a  „Ztracené jablíčko“.  Na závěr zářijových projektových dnů jsme vyrobili informační nástěnku na téma „Zdravá střeva“, abychom předali naše vědomosti všem dětem a pedagogům ve škole. Projektové zářijové dny jsme si užili a už teď se těšíme na to, co přinese říjen.

Tímto děkujeme firmě Finclub, která nám věnovala do školní družiny kvalitní 100% šťávu z aloe vera.

A my posíláme všem čtenářům recept, jak si můžete zlepšit Vaše střeva:

Jablečný mošt na očistu střev: jablíčka omyjeme, nakrájíme je na měsíčky a vložíme do odšťavňovače. Vzniklou šťávu po odšťavnění ihned vypijeme.

Zdravá svačinka na dodání bifidů do střev: do misky dáme kvalitní bílý jogurt, přidáme čerstvé ovoce a zdravá svačinka je připravená.

Bc. Šárka Valošková a Eva Šlosárková

Vychovatelky školní družiny Základní školy Baška